031-37737085-09131064724

الکی به دنبال خوشبختی نباشید! جستجوی بیهوده ایست تعداد بازدید ‫:‬ 371 بازدید

main_1

در دنیای متنوع و بیکران اینترنت گاهی با مطالبی روبرو می شویم که برخلافِ موج افکار و آرزوهایی است که همه جا برایش تبلیغ می شود. مقاله « جستجوی بیهوده برای خوشبختی» که توسط یکی از استادان دانشگاه کمبریج، Andy Martin نوشته شده از جمله آنها است. .

نویسنده مقاله برای رسیدن به یک تعریف عمومی از «خوشبختی» که همه در جستجویش هستند به یکی از سفرهای تفریحی افراد خوشبخت! یعنی جزایر هاوایی اشاره می کند که این اواخر خودش هم مجالش را پیدا کرده بود. او از قول یک روانپزشک که در هاوایی ملاقات کرده بود مقدمه ایی را می چیند که نشان دهنده عطش سراسری بشر معاصر برای دستیابی به خرسندی نهایی است.

0_1

روانپزشک که متخصص افسردگی است به او گفته بود نسبت افراد خوشبخت در هاوایی فرقی با بقیه نقاط جهان ندارد٬ فقط در هاوایی این توقع از آدم ها وجود دارد که شاد و خوشحال باشند. به همین دلیل آدم های افسرده ایی که به این جزیرهِ خوشبخت نشین می آیند و هنوز احساس افسردگی شان از بین نرفته است سنگینی یک احساسِ گناه هم بر بحران روحی اش اضافه می شود.

1_1

نتیجه گیری روانپزشک٬ جالب ترین بخش حرف هایش بود وقتی که با زیرکی تمام اظهار داشت «‌این روزها در همه دنیا٬ آدم ها به دردِ زندگی در هاوایی مبتلا شده اند» این روزها افسرده بودن دیگر به شعرا و هنرمندان ختم نمی شود و پروزاک خوردن حتی به بقال سر کوچه هم سرایت کرده است.

2_1

Andy Martin معتقد است اگر منطق و فلسفه ایی پیدا شود که موفق نبودن و پذیرش شکست را عزیز و جالب بداند شاید از دویدن های بی پایان بشر برای رسیدن به خوشبختی بکاهد. داشتن امنیت اقتصادی و دویدن برای توریست جزیره خوشبخت ها ( هاوایی) شدن بیفایده است چون به محض ورود به آن می فهمند که همچنان افسرده هستند و رهایی در کار نیست.

3_1

فیلسوف رند این مقاله از ان پس سعی می کند به بخشی از دیدگاه های فروید سرکی بکشد تا شاید راز این میل وافر و بیهوده به خوشبختی را توضیح دهد. او از فروید نقل قول می کند:« این شتاب برای دستیابی بیهوده به شادی نهایی سه دلیل مشخص دارد ۱- مذاهب و وعده بهشتی که می دهند عامل بزرگی برای ترویج خوشبختی است. ۲-  توانایی سفر به دور دنیا از قرن ۱۸میلادی به بعد منجر به ایجاد یک توقع جدید شد و بشر به این فکر افتاد که می تواند بهشت زمینی را بیابد یا خودش بسازد. ۳ – فروید آخرین دلیل را به امثال خودش نسبت می دهد که معتقد است روانشناسی را به جای مذهب به مردم وعده می دهیم و و مدعی خوشبختی درونی و حل شدن نارحتی های روحی آنها هستیم.

4_1

دستیابی به خوشبختی به قول فروید از اواخر قرن ۱۸ میلادی گریبان بشر را گرفت چون قبل از آن اساسا در مخیله بشر قدیم که به شدت مذهبی بود٬ تنها راه رستگاری و خوشبختی در دنیای بعد از مرگ و با رفتن به بهشت میسر بود.

5_1در حال بارگذاری

Andy Martin در پایان٬ دلیل چهارمی نیز از طرف خودش به لیست فروید می افزاید و آن٬ وعده کمپانی های داروسازی است و خرسندی که قرار است داروهای شان برای بشر ایجاد کند. او معتقد است بسیاری از فلاسفه و متفکرین هدف شان این بود که بادکنک خیالی خوشبختی را بترکانند چون فکر می کردند این آرزو نه تنها اشتیاق بیهوده ایی است بلکه به خودی خود افزاینده احساس بدبختی و افسردگی در تمدن بشری است.