031-37737085-09131064724

سه راه تبدیل شدن به یک شخصیت کاریزماتیک تعداد بازدید ‫:‬ 259 بازدید

main_1 (1)

شخصیت کاریزماتیک، به کاراکتری گفته می شود که به سبب داشتن برخی ویژگی ها، الگوی سایرین محسوب می شود و حتی می تواند برای آنها الهام بخش هم باشد.

بسیاری بر این باورند که کاریزما یک ویژگی ذاتی است که با آن به دنیا می آییم؛ خیر، کاملا اینطور نیست !

0_1 (2)در حال بارگذاری

اپرا وینفری (ثروتمندترین زن سیاهپوست دنیا)، استیو جابز (خالق برند اپل) و مارتین لوتر کینگ (رهبر انقلابی سیاهپوستان) از این دسته از افراد هستند، یعنی افراد کاریزماتیک، که توانایی شیفته کردن مردم و ارتباط فوق العاده قوی فردی را از کودکی با خود به همراه داشته اند.

اما این فرضیه به طور قطع درست نیست!

کاریزما می تواند جنبه ی اکتسابی نیز داشته باشد. کاریزما نتیجه ی ساده آموختن رفتارهای درست است. اگر مدل های مناسبی را برای الگوبرداری انتخاب کنیم قطعا به شخصیتی کاریزماتیک دست می یابیم.

1_1 (2)

برای مثال؛ پدر مارتین لوتر کینگ یک سخنگو و فعال اجتماعی بوده است.

اما استیو جابز برای تبدیل شدن به شخصیت کاریزماتیک کمی راه دشوارتری در پیش داشت؛ جابز برای رسیدن به این درجه از کاریزما به صورت مستمر و سخت گیرانه سال های متوالی تمرین و تلاش میکرد… به طوری که شاهد پیشرفت او در هر مصاحبه و یا نشست های متفاوتش بودیم.

2_1 (2)

از آنجا که داشتن جذابیت شخصیتی جاده ای به سمت پیشرفت در جایگاه شغلی شما است و قدرت تبدیل کردن شما را به عنوان برنده مذاکرات تلقی می کند که در غیر این صورت بازنده میدان خواهید شد، در پست لاپلاس، چند رفتار ساده اما ثابت شده از نظر علمی برای رسیدن به این ویژگی ذکر شده است، که به شما کمک میکند خیلی راحت و ساده تبدیل به یک شخصیت کاریزماتیک شوید :

افراد کاریزماتیک از ابراز احساساتشان ابایی ندارند !

3_1 (2)

افراد کاریزماتیک از ابراز احساساتشان ابایی ندارند ! و به راحتی تشخیص می دهند که کی و کجا، چه حرفی را بزنند. چگونه شروع به صحبت کند و به قول معروف تاثیر اولیه مناسبی بر روی مخاطبش بگذارد.

به مخاطب‌  با گشاده ‌رویی حس خوبی را القا می کنند و با دست دادن میزان صمیمیت خود را به او نشان می دهند (آخرین چیزی است که از فرد به یاد می ماند) از واژگانی استفاده می کنند که بر روی مخاطب تاثیر ماندگار دارد.

تفاوت میان یک سخنور محبوب با یک سخنور کم طرفدار در این است که  میداند چگونه از واژگانی که مربوط به ویژگی های مثبتی همچون عشق،امید ، آرزو است سخن بگوید.

مردم ارتباط خوبی با موارد  انتزاعی همچون “مفهوم” ،”استنباط” و “منطق” را ندارند و به صورت ناخودآگاه ترجیح می دهند با احساساتشان قضاوت کنند.

شخص کاریزماتیک به گونه ای سخنانش را عنوان می کند که بر دل مخاطب بنشیند و از راه عقل کمتر وارد می شود.

افراد کاریزماتیک‌ها جملات را بدون برنامه و هدف بیان نمی‌کنند !

4_1 (2)

فرستادن پیام در دنیای آن‌ها، راز و رمز خودش را دارد.

اولین اصلی که چنین افرادی به آن پایبند هستند، کمک به شنونده برای درک کردن، ارتباط برقرار کردن و به خاطر سپردنِ پیام است.

حتماً می‌پرسید که چه‌طور چنین کاری امکان‌پذیر است؟ کاریزماتیک‌ها با کمک استعاره، تشبیه و مقایسه به چنین هدفی می‌رسند.

مهم نیست که بخواهید یک سخنرانی در مورد پیچیده‌ترین موضوعات تخصصی را ارايه دهید یا در مورد موضوعی با یکی از دوستان‌تان صحبت کنید. استعاره می‌تواند در هر جا و هر متنی به کمکِ شما بیاید؛

اما فراموش نکنید که استعاره‌های شما، باید شایستة موقعیتی که در آن قرار گرفته‌اید باشد، پس با هوشمندی‌تان بدانید که در چه فضایی هستید سپس متناسب با موقعیت و میزان هوش و درک طرف مقابلتان از استعاره هایتان استفاده کنید.

اشخاص کاریزماتیک آینه دیگران میشوند !
5_1 (1)روان شناس ها معتقدند وقتی دو نفر مدت زیادی با یکدیگر در ارتباط هستند، همانند آینه ای برای انعکاس رفتارشان عمل می کنند و این نشانه ای از اعتماد در دوستی است.

در اعمالشان از یکدیگر تقلید می کنند و از هر جهت به هم شبیه می شوند.

این کپی برداری نتایج مثبتی در ارتباط با تبدیل شدن به شخصیت کاریزماتیک دارد. به اشتراک گذاری اطلاعات سبب استوار شدن پایه های دوستی شده است و اعتماد به همراه دارد. هرچه این اعتماد بیشتر شود سهم بیشتری از اطلاعات طرف مقابل نصیبتان می شود.

در نتیجه با داشتن اطلاعات از شخص مقابل و دادن اطلاعات درست و راهنمایی های مفید می توانید تاثیر مستقیم بر روی اهداف و تصمیم گیری های او داشته باشید و همواره به عنوان یک الگو در بین دوستانتان شناخته شوید